Hlavní město Austrálie
Bawley Point, Pebbly Beach, Canberra
19.3.2003
- Po ránu jsme vykoupali na naší kempové pláži, a protože nám to nestačilo, zajeli jsme si znovu na Pebbly Beach. Tentokrát jsme klokany moc neviděli, ale zato bylo sluníčko a teplo (voda studená). Při návratu k autu jsme konečně viděli tři papoušky. Zobali zrní, společně se třemi klokany, i když je krmení zvířat zakázáno. Pán, který je krmil, nedbal, nebo neuměl číst. A možná, že byl i hluchý, protože ani po té, co mu jeden z dalších návštěvníků pláže začal vysvětlovat, že se to nesmí, pokračoval v činnosti.
Po rozloučení s Pebbly Beach jsme opustili východní pobřeží a překodrcali jsme se přes Velké předělové pohoří (docela vysoké kopce) do Canberry. Už při příjezdu nám město přišlo jako velká vesnice, všude jsme se dostali po třech hlavních ulicích a dvou kruhových objezdech. Nemohli jsme ale najít informace, respektive, měli je blbě označené. V informacích jsme si vyzvedli brožurky a rozhodli jsme se, že pojedeme na prohlídku Parlamentu (zdarma).
Parlament dostavěli v roce 1988 a je plný uměleckých děl a symboliky. Před budovou je aboridžinálská mozaika "Setkávání", nad průčelím visí znak Austrálie a na 88m stožáru vlaje státní vlajka, která je velká jako dvoupatrový autobus (přesněji double-decker). Nejzajímavější na vlastní stavbě je, že parlament je celý zasazený do kopce, respektive, vykopali kopec, postavili parlament a zase navezli hlínu, takže část střechy tvoří skvěle udržovaný trávník. Celý komplex budov je nejen moderní a účelový, ale je hlavně otevřený veřejnosti a zdarma. Všichni, s nimiž jsme se potkali při prohlídce byli velice vstřícní a pohodoví. Prohlídku jsme měli trochu v závodnickém tempu, protože parlament zrovna zasedal, a tak jsme se přesouvali z jednoho předsálí do druhého, ale bylo to moc zajímavé. Třeba to, že poslanců je v obou komorách dohromady jen 226, ale zaměstnanců má Parlament v době zasedání 3500.
Od Parlamentu byl výhled na velmi moderní budovu National Museum of Australia a částečně taky na čtvrť plnou ambasád (na fotografii je čínská ambasáda). Průjezd diplomatickou čtvrtí jsme si nemohli nechat ujít, a tak jsme vzali mapu a auto a vzhůru do jednosměrek. Jeli jsme kolem asi 15 ti různých ambasád a nejvíc se nám líbila budova Finska a vysoký komisariát Papuy-Nové Guiney.
Na břehu jezera jsme si dali piknik a pak jsme se vydali k moderní budově muzea Austrálie na druhé straně jezera. Ta budova je bláznivá a "zahrada" před ní je Zahrada australských snů. Dá se tam najít od surfů, vln, zatopených silnic s vodoměry přes aboridžinálské symboly a města skoro všechno. Asi se další den do muzea zajdeme podívat, protože ta zahrada stojí za bližší prohlídku.
V podvečer jsme se vrátili do centra města hledat internetovou kavárnu, ale nebyli jsme úspěšní. Bylo totiž těsně po sedmé hodině a to všechny obchody zavírají anebo už mají dávno zavřeno. Na pěší zóně žily jen restaurace a kavárny, ale žádná z nich nebyla internetová. A tak jsme se vrátili vesnicí (necelých 300 tisíc obyvatel) do kempu. Tento kemp nás zklamal. Byl prašný, ale to lze po požárech v letošním roce pochopit. Nicméně byl takový omšelý a zanedbaný a chvílemi jsme měli pocit, že jsme personálu jako zákazníci trochu na obtíž.
Ohlasy a vzkazy k článku (
Počet příspěvků: 1
)
Článek zobrazen: 2691 x
| |
|
k-gallery.cz hostuje na serveru
Čtení pro iPad
Novostavby Online
|