Ledovce
Fox Glacier, Franz Josef Glacier
10.4.2003  - Brzy po ránu jsme se vydali na cestu na sever podél západního pobřeží. Sluníčko nás opět provázelo a my jsme netrpělivě hledali, kdy se na vrcholcích hor objeví ledovec. Asi po hodině jízdy jsme se dočkali a dojeli jsme do "vesničky" Fox Glacier.
Šli jsme se zeptat na lety vrtulníkem a během 10 minut už jsme v jednom vrtulníku seděli a odlétali jsme směr ledovec Fox a pak taky ledovec Franz Josef. Pohled z výšky na sluncem zalité ledovce byl úchvatný. Jen z výšky nebylo jasné, jak jsou útvary vysoké. Později jsme se dozvěděli, že některé jsou vyšší, než šestipatrový dům. Dokonce jsme na vrcholu ledovce i přistáli a měli jsme šanci obdivovat vrcholek hory Mt. Tasman, z jejíž západní strany oba ledovce "tečou". Let "dolů" podél ledovce byl také zážitek, protože s námi pilot dělal řadu "krátkých obloučků". Pro dokonalý lyžařský zážitek chyběly jen lyže na nohou. :-)) Po půl hodině jsme přistáli opět na "mezinárodním letišti", které vypadalo jako něčí zahrádka (ze stejného jsme odlétali) a vzpamatovávali jsme se ze skvělého zážitku.
Autem jsme pokračovali do většího ledovcového centra Franz Josef Glacier, u něhož lze navštívit druhý z ledovců. Rozhodli jsme se, že se mu tedy podíváme na zoubek a se zkušenými místními průvodci (průvodkyní) jsme se vydali do kopce pěšky. Vyfasovali jsme erární kožené boty, ponožky a mačky a po krátké cestě autobusem jsme už museli dál po svých. Nejdřív jsme šli lesem, pak po oblázcích a nakonec po skále. Asi po hodině cesty jsme se přiblížili čelu ledovce a začali jsme stoupat ještě prudčeji. U ledu jsme si nasadili mačky a dál to bylo opravdu po ledu, ale se 120 zuby na každé noze to nebyl žádný problém. Stoupali jsme po pěšince a schodech a až po půl hodině plazení se do kopce jsme došli k ledopádu - k místu, kde se ledovec láme a tvoří zajímavé útvary, pilíře a jehly. Cestou jsme upíjeli dokonale čistou a ledovou ledovcovou vodu a užívali jsme si pohledů vzhůru na sluncem ozářený ledovec a dolů, na vzdálenost, kterou jsme už ušli (vylézt až na vrchol ledovce od spodu trvá 2 dny...).
Na ledovci jsme se procházeli skoro 3 hodiny a cestou k autobusu už jsme zjišťovali, jak moc nám ztěžkly boty na nohou. Byli jsme pěkně utahaní, a tak jsme jen popojeli do blízkého kempu, kde jsme po koupeli a perličkové lázni radostně zalezli do stanu.


Ledovec Fox shora

Katka vystupuje z vrtulníku

Cesta k ledovci Franz Josef

čelo Franze Josefa

Fronta na ledovci

Puklina v ledovci

V ledopádu

Ledovec Fox z vrtulníku

Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 0 )
Článek zobrazen: 2200 x

8.4.2003 
Nejvyšší hora půlky jižní polokoule
Wanaka, Mt. Cook-Aoraki, Omarama
 
9.4.2003 
JetBoat
Wanaka, Haast
 
10.4.2003 
Ledovce
Fox Glacier, Franz Josef Glacier
 
11.4.2003 
Zrcadlivé jezero
Jezero Matheson, Hokitika, Greymouth
 
12.4.2003 
Kamenné palačinky
Greymouth, Punakaiki, O'Sullivan's Bridge
 
13.4.2003 
Mořský kajak
Motueka, Kaiteriteri, Split Apple Rock
 
14.4.2003 
Sever jižního ostrova
Motueka, Takaka, Nelson, Picton
 

k-gallery.cz
hostuje na serveru

K+P AWAY
Čtení pro iPad
Novostavby Online

fotogalerie  |   mapa  |   hlavní stránka  |   obsah  |   odkazy  |   diskuse ©K+P Šebkovi 2003