Muzeum Te Papa
Wellington
16.4.2003  - Po ránu nás vítalo sluníčko a teplo, jen do města byla dopravní zácpa, takže jsme cestu, kterou jsme předchozí den večer ujeli asi za 5 minut, po ránu jeli přes půl hodiny. Na programu dne bylo muzeum Te Papa Tongarewa, které je pro novozélanďany ještě důležitější než pro nás Národní muzeum v Praze.
Budovu muzea postavili v roce 1998 a už během prvníh dvou let roku se tam vystřídalo skoro ke dvěma milionům návštěvníků (NZ má celkem 4.2 milionu). Úspěch muzeu zajišťuje nejen zajímavě vyřešená budova, ale také nápadité expozice, kde si člověk může řadu věcí vyzkoušet na vlastní kůži. Třeba zemětřesení, nebo jak se posouvají kontinentální desky a jak vlastně vznikl Nový Zéland.
Maorská expozice je také velice zajímavá a poučná. Vzhledem k tomu, že většina současných obyvatel ostrovů má nenovozélandské předky, část muzea je také věnována imigraci a adaptaci nově příchozích na novozélandské podmíky. Velkou část muzea tvoří krátkodobé výstavy. Jednou z nich bylo 100 let Harleye-Davidsona nebo výstava skleněných artefaktů přední NZ výtvarnice.
Výstava, která nás nejvíce zaujala a vlastně do muzea přivedla, byl pohled "za oponu" při výrobě filmové trilogie Pán prstenů. Filmaři a herci nám odkryli několik filmových triků, jak vznikaly různé postavy, jak natáčeli v Hobitíně a jak vůbec vytvořili některé exteriéry pro filmování. I Katka, která po shlédnutí prvního dílu Pána prstenů rezolutně prohlásila, že další díl vidět nemusí (noční můry), se pomalu kloní k tomu, že se na "Dvě věže" půjde podívat... Výstava o filmech "Pán Prstenů" je putovní a 21.4. opustí NZ a bude cestovat po světě. Možná, že se také podívá i do čR (plán cesty jsme ale nikde neviděli, tak nevíme). Když budete mít příležitost tuhle výstavu navštívit, tak to udělejte, i když třeba nejste tolkienofil, protože to stojí za to.
Přestože jsme v muzeu byli asi jen 4 hodiny, totálně nás to zničilo a zbytek dne už jsme byli schopni se jen projít po nábřeží, koupit něco k jídlu a taky zaktualizovat náš cestovní deník z internetové kavárny. Pozdě odpoledne jsme pokračovali na sever ke kamarádům do Palmerston North, opět ve velmi silné dopravní zácpě. Kvůli čemu? Jednak kvůli konci pracovní doby, ale také kvůli značnému množství "krtků" - práce na silnici.

Ohlasy a vzkazy k článku ( Počet příspěvků: 0 )
Článek zobrazen: 2486 x

14.4.2003 
Sever jižního ostrova
Motueka, Takaka, Nelson, Picton
 
15.4.2003 
Trajektem na sever
Picton, Wellington
 
16.4.2003 
Muzeum Te Papa
Wellington
 
17.4.2003 
Prázdniny
Palmerston North
 
19.4.2003 
Art-déco po novozélandsku
Hastings, Napier, Taupo
 
20.4.2003 
Vodní a geotermální podívaná
Taupo, Waikato River, Craters of the Moon, Huka Falls, Tongariro
 
21.4.2003 
Orakei Korako
Mt. Ruapehu, Orakei Korako, Rotorua
 

k-gallery.cz
hostuje na serveru

K+P AWAY
Čtení pro iPad
Novostavby Online

fotogalerie  |   mapa  |   hlavní stránka  |   obsah  |   odkazy  |   diskuse ©K+P Šebkovi 2003